מדבר שקר – גיליון ב

חדש! גיליון ב של "מדבר שקר"!

כאן: מדבר שקר – כתב עת היסטורי – גיליון ב

ובאתר academia.edu

תוכן העניינים:

תוכן מדבר שקר ב

מדינת ישראל – מציאות או מיתוס? / משה רט
יום רבין – למקורותיו של יום זיכרון עברי קדום / שריאל בירנבאום
מוספית האצולה באונומסטיקון שמות מנהיגי המדינה הישראלית במאות הכ'-כ"א / אתי קגן
בימי שפוט השופטים: פיקוד, שלטון ונוסטלגיה במסורות בתר-פלשתיות / נצר ארצי
על פי תנועת הרכבות – לחקר פעילות ה'רכבת' בדרום-מערב אסיה במאות הכ' והכ"א / דוד כהן
לבעית זהותו של אבוללה שד הילדים / אלעד אהרון
שלומה של שלומית – למאמרו של הלל גרשוני "היא לא תשכח לשים לולב והדסים", מדבר שקר א / מאת אברהם (אבי) שויכה (שויקה)

דבר המערכת:

הגיליון הראשון של כתב העת החלוצי שלנו קצר תשבחות רבות מכלל רחבי קהילת החוקרים והמתעניינים בכל רחבי מערכת השמש. וכעת אנו שמחים להניח לפניכם את פרי מחקרם המעמיק של מיטב החוקרים, העוסקים ללא לאות בחשיפת ההיסטוריה הקדומה של אותה פינה נידחת של כוכב הלכת ארץ.

בגיליון זה מתכבדים אנו להגיש את מאמרו המכונן והנועז של הרב ד"ר משה רט, המראה בטוב טעם ודעת כי האמונה על קיומה של "מדינת ישראל" במאות ה-כ' והכ"א אינה אלא מיתוס בעל גרעין היסטורי קטן, וכי "יום העצמאות" אינו אלא גלגול של "יום העצמות" ההיסטורי; סמוך ונראה לכך מובא מאמרו של ד"ר שריאל בירנבאום החוקר את מקורותיו של "יום רבין". כן מובא כאן מאמרו פורץ הדרך אל פרופ' (דוצנט) (אמריטוס) איתי קגן אשר במחקר בלשני מדוקדק עושה סדר בשפע ההצעות לאיחוד או פיצול אישיויות מן המיתוס הציוני הקדום, ואף מגיע לתובנות מעניינות ביותר; מאמרה הקצר אך החשוב של נצר ארצי הדן בשאלת המסורות השונות, הצפונית והדרומית, על ידין ודיין; מאמרו החשוב של ד"ר דוד כהן על פעילות ה'רכבת' באזור דרום מערב אסיה, ומאמרו הדמונולוגי המרתק של פרופ' (ד"ר לשם יוקרה) אלעד אהרון באשר לאבוללה שד הילדים, העושה שימוש במיטב הכשרתו כשומרולוג ואשורולוג מן המעלה הראשונה.

בחלק התגובות הבאנו, לא בלי התלבטות, את תגובתו של ד"ר(?) אברהם (אבי) שויכה (שויקה) למאמרו של הלל גרשוני מן הגיליון הקודם, בלא ששינינו כמעט את דבריו. אף שסגנונו אינו ראוי, בלשון המעטה, החלטנו להתעלות על פני זריקת הבוץ המאפיינת את החלקים הירודים יותר של התרבות האקדמית ולהביא את דבריו בלא כחל ושרק, ויעידו הם על אומרם.

שפע המאמרים שנתקבל לאחר צאתו לאור של הגיליון הראשון חייב אותנו לפצל את החומר, וכעת תוכלו לצפות גם לגיליון הבא, שיכלול בתוכו בין השאר מאמרים מעמיקים על הארגונים המדיניים באזור, בין "אהוד" ל"בנימין"; על שאלת חלוקתה של "ירושלים" באותה תקופה; לתיארוכה של פלישת ממלכת ישראל לממלכת לבנון; עיתון "אל בלד" מאותה תקופה; ביאליק הראשון וביאליק השני; מחקר על פולחן כת ספר הפרצופים; ועוד.

לגיליון א' לחצו כאן.

מודעות פרסומת
מדבר שקר – גיליון ב

מחשבה אחת על “מדבר שקר – גיליון ב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s